Dział ten powstał aby przedstawić Wam nową metodę grania w Dark Omena przez Internet.
Za pomocą darmowej aplikacji o nazwie HAMACHI jesteśmy w stanie ominąć wszelkie niedogodności braku zewnętrznego adresu IP, który jest koniczny aby móć rozgrywać Multiplayerowe rozgrywki między internautami za pośrednictwem protokołu TCP/IP.

Poniżej znajduje się ilustrowana instrukcja opisująca jak skonfigurować program HAMACHI oraz nawiązać połączenie w grze Dark Omen za jego pośrednictwem. Zapraszam do lektury...

1. Pobieramy wersję instalacyjną programu HAMACHI z oficjalnej strony programu:

http://hamachi.cc/download/


W trakcie powstawania tego poradnika najnowszą dostępną wersją programu HAMACHI była wersja 1.0.0.48 - FC 15.
Polecam pobranie wersji tej lub nowszej ze względu na to, iż ostatnia wersja publiczna (0.9.9.9) nie posiada opcji konfiguracyjnych, które w niektórych przypadkach mogą pomóc w rozwiązywaniu ewentualnych problemów z połączeniem.

2. Instalujemy pobrany program w systemie (instalacja przebiega tak samo jak większość innych procesów instalacyjnych znanych z innych programów).

3. Uruchamiamy program HAMACHI.
Przy pierwszym uruchomieniu programu, aplikacja poprosi nas o wybranie nicka (pseudonimu) pod jakim chcemy być widoczni w systemie. Nicki nie są unikatowe więc możemy wybrać dowolną nazwę użytkownika. Może to być nasz adres e-mail, numer GG czy cokolwiek co będzie nas w jakiś sposób identyfikowało. Zalecam użycie ksywki tej samej która znajduje się w liście graczy w naszym serwisie.
Po wybraniu nazwy użytkownika wyświetli się okno główne programu HAMACHI, które przypomina wyglądem komunikator internetowy.


Okno główne programu

Po krótce pozwolę sobie opisać znajdujące sie w oknie głównym elementy programu.
Na górze okna znajduje się przydzielony nam przez serwer HAMACHI unikalny adres IP (ważny tylko w systemie HAMACHI, nie powiązany z naszym adresem IP przydzielonym przez dostawcę połączenia internetowego).
Poniżej, małą czcionką wyświetlona jest nazwa użytkownika wybrana podczas pierwszego uruchomienia programu.
Niżej znajduje się nasza aktualna lista sieci HAMACHI których jesteśmy członkami (przy pierwszym uruchomieniu jest oczywiście pusta).
Dolny pasek okna programu to 3 ikonki. Od lewej mamy przycisk: "Power On/Power off" kontrolujący nasz aktualny status (Online/Offline). Dalej jest ikonka "Create or Join networks" wyświetlająca menu kontekstowe z dalszymi opcjami. Ostatnia ikonka to "Configure Hamachi" która także wyświetla menu kontekstowe zawierająca opcje opisane dalej w tym poradniku.

4. Kolejnym krokiem jest dołączenie do założonej przeze mnie (Byru) sieci HAMACHI dla graczy Dark Omena MultiPlayer). W celu nawiązania połączenia z tą siecią klikamy ikonkę "Create or Join networks" i z menu które się wyświetli wybieramy: "Join existing network...".


Dołączanie do istniejącej sieci

Program wyświetli okienko w którym poprosi nas o podanie NAZWY SIECI (NETWORK NAME) oraz HASŁA DOSTĘPU DO SIECI (NETWORK PASSWORD).


Dane sieci

Jako te dane podajemy odpowiednio:

Nazwa sieci: wszystko dużymi literami
Hasło: wszystko małymi literami

Network name: WDO-MP, Network password: wdo1998
Network name: WDO-MP2, Network password: wdo1998
Network name: WDO-MP3, Network password: wdo1998
Network name: WDO-MP4, Network password: wdo1998
Network name: WDO-MP5, Network password: wdo1998
Network name: WDO-MP6, Network password: wdo1998
Network name: WDO-MP7, Network password: wdo1998
Network name: WDO-MP8, Network password: wdo1998

Po podaniu tych danych klikamy na przycisku "Join". Jeśli dane które podaliśmy będą prawidłowe, program wyświetli na liście sieci nową sieć: "WDO-MP" oraz pokaże wszystkich jej członków wraz z ich aktualnym statusem (online/offline).
Przy każdej osobie będzie widoczny jej nick oraz adres IP przydzielony przez Hamachi.

5. Trochę na temat statusu połączenia
Jeśli wszystko pójdzie dobrze (w większości przypadków - jakieś 95%) to wszystkie osoby które są online będą reprezentowane przez małą zieloną kropeczkę.
Jeśli jednak okaże się, iż któraś osoba na naszej liście ma status żółtej kropeczki, powinniśmy spróbować zmusić program do pracy w innym trybie, aby umożliwiś połączenie z daną osobą. W tym celu klikamy ikonkę "Configure Hamachi" i wybieramy opcję: "Preferences".


Ustawienia

Wyświetli się okno ustawień programu, w którym wybieramy zakładkę: "System".

W razie problemów spróbójmy zaznaczyć (włączyć) następujące opcje:
+ "Use low-bandwidth relays for unreacheable peers"
+ "Magic option" (12975)


Ustawienia - System

Po zaznaczeniu tych opcji zrestartujmy program Hamachi i zobaczmy czy status żółtych użytkowników się poprawił (jest zielona kropka lub niebieska strzałeczka w dół). Przy obu tych statusach gra jest możliwa jednak lepiej aby nasz przeciwnik miał status zielonej kropeczki bo wtedy wszystko odbywa się szybciej i na pełnej przepustowości łącza.

6. Jak zagrać w Dark Omena MultiPlayer za pośrednictwem Hamachi
Teraz wystarczy już tylko uruchomić Dark Omena na obu komputerach na których mamy zainstalowane i ustawione Hamachi (gracze są już członkami sieci WDO-MP) i mają zielony status połączenia między sobą.
Osoba zakładająca grę zakłada serwer gry wybierając "Połączenie Internetowe TCP/IP" w grze i czeka na przyłączenie się przeciwnika.
Osoba dołączająca do gry kopiuje adres IP przydzielony przez system Hamachi graczowi który zakłada serwer gry (można skopiować adres IP gracza klikając prawym klawiszem myszy na jego nicku na liście członków sieci Hamachi i wybierając opcję: "Copy address" z menu które się pojawi.
Osoba dołączająca do gry wkleja ten adres do okienka które pojawi się po wybraniu trybu połączenia: "Połączenie Internetowe TCP/IP" w Dark Omenie i czeka na połączenie z komputerem hosta (zakładającego grę).
Od tego momentu rozgrywka przebiega identycznie jak za pośrednictwem sieci lokalnej LAN lub Internetu.

Należy pamiętać że cały czas używamy adresów IP przydzielonych nam przez system Hamachi, a nie adresów IP przydzielonych nam przez naszych dostawców połączenia internetowego!
Adresy IP sieci Hamachi mają postać 5.x.x.x!
Zapraszam do dołączania do naszej sieci Hamachi i odbywania gier MultiPlayerowych w naszą ukochaną grę :D.